1. Słup graniczny z 1545 r.

słupgranicznyprostkiPomiędzy Prostkami a wsią Bogusze, nad rzeką Ełk, stoi pochodzący z 1545 r. słup graniczny. Znajduje się on 200 metrów w prawo od Szlaku Papieskiego „Tajemnice Światła”, w stronę brzegu Ełku. Warto zobaczyć ten cenny i unikalny obiekt, który przypomina wyglądem murowaną kapliczkę. Wzniesiono go w pobliżu brodu na rzece Ełk, w miejscu, gdzie zbiegały się granice Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus Książęcych. Opatrzony herbami Litwy i Prus oraz tablicą z łacińskim napisem, informował o przebiegającej w tym miejscu granicy pomiędzy ziemiami władców: Zygmunta Augusta i Albrechta Hohenzollerna.

Aby dotrzeć do słupa z Prostek, należy koło kościoła skręcić w ulicę prowadzącą na wschód, w stronę rzeki. Około 0,5 km dalej przejeżdża się przez most na drugi brzeg Ełku, po czym skręt w prawo, w drogę gruntową. Jeszcze 1,2 km przez las z towarzyszeniem znaków zielonego szlaku pieszego i odchodząca w prawo żwirowa alejka z głazami na poboczu doprowadza do celu.

2. Neogotycki kościół w Rożyńsku Wielkim

ro-y-ask-wielki-8796Wieś położona w powiecie ełckim, w gminie Prostki, powstała przed wojną trzynastoletnią (1454-1466). W Rożyńsku Wielkim warto zobaczyć neogotycki kościół z 1894 r. Był zbudowany na miejscu starszego, drewnianego kościoła, wcześniej rozebranego.

W kościele odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

3. Drewniany kościół w Ostrymkole

W Ostrymkole warto zobaczyć kościół, który przed 1945 rokiem należał do wspólnoty indeksewangelickiej. Wzniesiony w 1667 roku. Jest to świątynia drewniana, trzynawowa, z nawą główną dość szeroką i dwiema bocznymi, utworzonymi przez filary podtrzymujące balkony.

W środku ołtarz barokowy z 1683 r.